tel. 516 336 873
tel. 661 489 130

info@granitus.info,

Sprawdź jak do nas trafić:

Żygląd 34; 86-221 Papowo Bisk

 

Toruń  ul. Grudziądzka 192 (przy Centralnym Cmentarzu Komunalnym) 

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru nagrobka oraz jego wykonawcy?

Mnogość firm w branży kamieniarskiej może stanowić problem w wyborze przez klienta odpowiedniego wykonawcy. Poniżej postaram się wymienić elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, przy wyborze nagrobka oraz odpowiedniego Zakładu Kamieniarskiego.

Kamień jest surowcem, którego nie stworzył człowiek ale natura. Dlatego też często w jego strukturze pojawiają się różnego rodzaju przebarwienia, pęknięcia, różnice odcieni. Należy zwrócić uwagę czy oferowany kamień nie ma takich wad. Oczywiście są kamienie, których, przebarwienia czy użylenia nadają mu dodatkowego uroku. Warto wiedzieć jednak że kamień z takimi wadami powinien być nieco tańszy.

Nie każdy kamień się nadaje. Stanowczo należy zaznaczyć że do wykonywania nagrobków najlepiej nadającym się materiałem jest granit. Marmur czy trawertyn źle znoszą oddziaływujące na nie warunki atmosferyczne. Poza tym niektóre granity z powodu ich słabych właściwości należy też wykluczyć. Jako przykład można wymienić Strzelin, który ma dużą ilość żelaza w składzie przez co często pojawiają się na nim rdzawe przebarwienia, oraz Blanco Cristal, który z powodu niewielkiej gęstości jest bardzo chłonny. Przez co zwykły liść może spowodować plamę.

Różnice grubości i odcieni. Brak profesjonalizmu kamieniarzy sprawia, że często możemy spotkać połączenie różnych grubości granitu. Wszelkie elementy nagrobka w miejscach połączeń powinny mieć tą samą grubość a każdy element powinien mieć jednakowy odcień.

Dodatki – zwracaj uwagę na dodatki, czy wazon dołączony do nagrobka jest z granitu, czy mosiężny dodatek (krzyż, róża, lampion, litery) są na pewno mosiężne. Coraz częściej do nagrobków granitowych dodawane są sztuczne wazony z tzw. konglomeratu. Wazon z konglomeratu jest o połowę tańszy od granitowego dlatego warto to sprawdzić. Sprawdź również czy wazon posiada otwór umożliwiający odprowadzanie wody. Wazon wypełniony wodą, w zimę z pewnością zostanie uszkodzony. Litery wykonane z żywicy i pomalowane na odpowiedni kolor są często sprzedawane jako mosiężne. Lampiony podobnie - aluminium pokrywa się farbą i sprzedaje jako mosiężne.

Podłoże (groby ziemne) – od tego jakie zakład kamieniarski stosuje podłoże pod nagrobkiem zależy czy nie przechyli się on po jakimś czasie na bok, bądź co gorsza po prostu „ zapadnie się”. Najczęściej spotykane jest zastosowanie betonowych zbrojonych podkładów, rzadziej fundamentów. Ważne jest by podkłady miały odpowiednią powierzchnię im większa tym lepiej. Optymalna wielkość to 150 x35 cm dla nagrobków pojedynczych i 220x35 cm dla podwójnych. Pozornie mogłoby się wydawać, że fundamenty zapewniają większą stabilność. Otóż jeżeli grunt jest mało stabilny to nagrobek umieszczony na fundamentach najprawdopodobniej także się przechyli. A wtedy poprawa nagrobka będzie bardziej kosztowna niżby był on wykonany na betonowych podkładach.

Gwarancja – przed podjęciem decyzji o zakupie zapytaj o długość oraz warunki gwarancji. Produkt powinien być objęty 4-5 letnią. Powinna ona uwzględniać przechył nagrobka, pojawienie się ukrytych wad – pęknięć, przebarwień, miejscową lub całkowitą utratę poleru czy obluźnienie elementów.

Dokładność wykonania (poler, brak rys, fazowane i barwione spoiny. Przyjrzyj się z bliska zwłaszcza tyłowi tablicy napisowej. Kolor powinien być żywy i pozbawiony jakichkoliwiek rys. Spoiny powinny być fazowane i ewentualnie barwione, przez co są mniej widoczne. Grube jasne spoiny przy ciemnym nagrobku świadczą o braku profesjonalizmu, co doskonale oddaje zdjęcie obok.

Wielkość - standardowa wielkość nagrobka ziemnego pojedynczego wynosi 90 cm x 190cm a podwójnego 160cm x 190cm. A grubość poszczególnych elementów powinna wynosić 5 cm. Często zakłady kamieniarskie posiadają w swojej ofercie wzory w tzw. wersji ekonomicznej tj mniejszych wielkości i grubości. Trudno to ocenić gołym okiem, dlatego też mniej ze sobą miarę lub licz na szczerość sprzedawcy.